Pomysłodawcą projektu był Tomasz Adamczak wieloletni Prezes i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia było pokazanie przyszłym pokoleniom mińszczan jacy byliśmy, jak żyliśmy, jak wyglądało nasze miasto w 2016 r., jakie mieliśmy plany i jak sobie wyobrażamy Mińsk i Polskę za 50 lat. Projekt był realizowany we współpracy z Miastem Mińsk Mazowiecki w ramach zadania publicznego dotyczącego kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2016 roku.
Dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu Pana Sebastiana Kameckiego oraz Dyrektora Finansowo – Handlowego Pana Krzysztofa Adamskiego z ZNTK Mińsk Mazowiecki S.A. kapsuła została wykonana bezpłatnie. Nad jej projektem i budową czuwał szef produkcji Pan Jacek Bilski. Kapsuła została wykonana przez Pana Dariusza Gańko, a zaszczyt jej zamknięcia przypadł w udziale Panu Marcinowi Śledziewskiemu. Dobrym duchem współpracy TPMM z ZNTK Mińsk Mazowiecki S.A. był pan Jacek Grabarczyk, kierownik działu marketingu.
Ostateczny, wizerunkowy szlif kapsule nadała Agencja Reklamowa Czyżkowski.net pana Roberta Czyżkowskiego, która wykonała profesjonalny projekt graficzny i naniosła go na specjalną folię którą okleiła kapsułę.
Metalowy wehikuł ze stali kwasoodpornej o wymiarach 100x50x50 cm bez zawartości ważył ok. 30 – 40 kg. Po jego wypełnieniu pamiątkami mińszczan, jego waga wzrosła do ok. 100 kg.
Do kapsuły dowody swojego istnienia przynosiły: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne, średnie, kluby sportowe, stowarzyszenia, firmy, podmioty samorządowe oraz indywidualnie mińszczanie. Szkoły i przedszkola przygotowały specjalne albumy w których były zdjęcia wychowanków, kadry pedagogicznej oraz rys historyczny placówek. Uczniowie napisali listy zaadresowane do następnych pokoleń mińszczan i członków swoich rodzin, którym będzie dane żyć w 2066 roku. Wśród pamiątek które zostały umieszczone w kapsule na szczególną uwagę zasługuje przekazany przez Pana Alberta Szczygielskie, zasłużonego obywatela Mińska Mazowieckiego medal który otrzymał za zdobycie III miejsce w kategorii do 80 kg podczas Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness które odbyły się w 2013 r. w Ułan Bator w Mongolii. Uczeń/nica LO Polskiej Macierzy Szkolnej przekazał/a rolkę filmu ze zdjęciami Mińska Mazowieckiego. Przedstawiciele prasy lokalnej przekazali archiwalne egzemplarze swoich gazet oraz wydawnictw. Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, przekazał list Burmistrza oraz materiały promocyjne i wydawnictwa. Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Kulturalna przekazało płyty z utworami mińskich zespołów muzycznych.
Kapsuła z siedziby TPMM została przewieziona zabytkowym autobusem Jelcz 043E w wersji cabrio na Plac Stary Rynek.
Miejsce w którym umieszczono kapsułę, dzięki uprzejmości Pana Prezesa Antoniego Tułodzieckiego nieodpłatnie wykonali pracownicy Zarządu Dróg Miejskich Spółka z o.o. w Mińsku Mazowieckim. Pod kierownictwem pana Arkadiusza Boguckiego ( zastępcy dyrektora), panowie: Marek Kur, Jarosław Pietrzyk, Jan Jackowicz i Artur Kublik wybudowali na głębokości 1,5 metra betonową komorę. Zabezpieczne i fachowe umieszczeniem kapsuły odpowiedzialni byli panowie: Paweł Malinowski, Bogusław Kublik i Mieczysław Jackiewicz.
Na miejscu umieszczenia wehikułu czasu została umieszczona okolicznościowa płyta, którą wykonał pan Jacek Sawicki.
Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w projekt Kapsuły Czasu. Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicieli prasy i portali internetowych bez których nie było by możliwe dotarcie do szerokiego grona mińszczan.